Bonus na osivo viterra® on-line
Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog VITERRA 2023
Katalog JARO 2023
Katalog KUKUŘICE, SLUNEČNICE a SÓJI 2023
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


Základy technologie pro úspěšné pěstování odrůdy TOBAK.

Technologie pěstování, které jsou pěstitelům odrůd SAATEN-UNION k dispozici, vychází ze znalostí a zkušeností nabytých z mnoha výsledků maloparcelkových a poloprovozních pokusů a zejména z praxe. Přesto je třeba brát ohled na různé půdně-klimatické podmínky na každé farmě a odlišné technické možnosti pěstitele.

U Tobaku je lépe sít 2,8 – 3,2 MKS.
U Tobaku je lépe sít 2,8 – 3,2 MKS.
IDEÁLNÍ HUSTOTA POROSTU
Již na podzim při setí je třeba brát ohled na budoucí ideální hustotu porostu. TOBAK dosahuje nejlepších výsledků při 700–750 klasech/m2. Každá rostlina by měla mít v průměru 2,2–2,5 klasů (hlavní klas + odnože). Podle termínu a daných podmínek je třeba nastavit výsevek na 2,8–3,2 MKS. Pouze při pozdním termínu setí až 4,0 MKS.

Zasejte TOBAK trochu dříve, sejte 2,8–3,2 MKS, ve 3. – 4. listu ošetřete 0,5 – 0,6 l CCC + 400–500 g Mn. Je-li TOBAK po obilnině, udělejte TM s fungicidem – např. prochloraz + azol.

Jarní inventarizace a následné opatření má docílit hustoty porostu 700–750 klasů/m2.
Jarní inventarizace a následné opatření má docílit hustoty porostu 700–750 klasů/m2.
JARNÍ INVENTARIZACE
Zahustit či proředit? Opět je cílem směřovat porost do ideální hustoty. U řídkých porostů ve fázi BBCH 21–27 je nutno co nejdříve podpořit odnožování. Tedy včasná jarní regenerace N + CCC. U hustých porostů je naopak potřeba s N regenerací posečkat (nechat porost vyhladovět), a pak proředit (trinexapac ethyl).

ROZLOŽENÍ DÁVKY N
Mimořádně důležité je vhodně rozložit dávku N. U porostů, které směřujeme k rekordním výnosům, je třeba rozdělit dávku na 4 vstupy. Regenerace do 20%, první produkční N v 1. kolénku 30 %, druhá produkční N v BBCH 32–35 opět 20 %. Velmi podstatné je dodržení kvalitativní dávky, a to v množství 30 % z celkového normativu. Umožní-li to klimatické podmínky, je nejlepší tuto dávku dát ve fázi naduření pochvy až viditelné osinky.

ZDRAVÝ POROST
Alfou a omegou úspěchu je zdravý praporec a klas. Nikdy, nikdy neumožněte napadení praporce. Vždy směřujte fungicidní ošetření tak, aby praporec zůstal co nejdéle zelený.

NEPŘESÉVAT C1 GENERACI,NETVOŘIT FARMÁŘSKÉ OSIVO
Je patrné, že s každou generací klesá výkon. Obzvláště u TOBAKU není příliš rozumné tvořit C2 generaci a vyrábět farmářské osivo. Pěstitel se tak zbytečně „okrádá“ o 4–5 % ve výnose tedy o 1000–1500 Kč/ha!

U TOBAKU k fungicidu na praporec a k fungicidu do klasu automaticky přidej močovinu, síru a hořčík. Stojí to pár korun a hlavně se to vyplatí.