Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog HySEED 2021
Katalog PODZIM 2021
Katalog VITERRA 2021
Katalog JARO 2021
Katalog KUKUŘIC 2021
Katalog SÓJI 2021
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


Základy technologie pro úspěšné pěstování odrůdy TOBAK.

Technologie pěstování, které jsou pěstitelům odrůd SAATEN-UNION k dispozici, vychází ze znalostí a zkušeností nabytých z mnoha výsledků maloparcelkových a poloprovozních pokusů a zejména z praxe. Přesto je třeba brát ohled na různé půdně-klimatické podmínky na každé farmě a odlišné technické možnosti pěstitele.

U Tobaku je lépe sít 2,8 – 3,2 MKS.
U Tobaku je lépe sít 2,8 – 3,2 MKS.
IDEÁLNÍ HUSTOTA POROSTU
Již na podzim při setí je třeba brát ohled na budoucí ideální hustotu porostu. TOBAK dosahuje nejlepších výsledků při 700–750 klasech/m2. Každá rostlina by měla mít v průměru 2,2–2,5 klasů (hlavní klas + odnože). Podle termínu a daných podmínek je třeba nastavit výsevek na 2,8–3,2 MKS. Pouze při pozdním termínu setí až 4,0 MKS.

Zasejte TOBAK trochu dříve, sejte 2,8–3,2 MKS, ve 3. – 4. listu ošetřete 0,5 – 0,6 l CCC + 400–500 g Mn. Je-li TOBAK po obilnině, udělejte TM s fungicidem – např. prochloraz + azol.

Jarní inventarizace a následné opatření má docílit hustoty porostu 700–750 klasů/m2.
Jarní inventarizace a následné opatření má docílit hustoty porostu 700–750 klasů/m2.
JARNÍ INVENTARIZACE
Zahustit či proředit? Opět je cílem směřovat porost do ideální hustoty. U řídkých porostů ve fázi BBCH 21–27 je nutno co nejdříve podpořit odnožování. Tedy včasná jarní regenerace N + CCC. U hustých porostů je naopak potřeba s N regenerací posečkat (nechat porost vyhladovět), a pak proředit (trinexapac ethyl).

ROZLOŽENÍ DÁVKY N
Mimořádně důležité je vhodně rozložit dávku N. U porostů, které směřujeme k rekordním výnosům, je třeba rozdělit dávku na 4 vstupy. Regenerace do 20%, první produkční N v 1. kolénku 30 %, druhá produkční N v BBCH 32–35 opět 20 %. Velmi podstatné je dodržení kvalitativní dávky, a to v množství 30 % z celkového normativu. Umožní-li to klimatické podmínky, je nejlepší tuto dávku dát ve fázi naduření pochvy až viditelné osinky.

ZDRAVÝ POROST
Alfou a omegou úspěchu je zdravý praporec a klas. Nikdy, nikdy neumožněte napadení praporce. Vždy směřujte fungicidní ošetření tak, aby praporec zůstal co nejdéle zelený.

NEPŘESÉVAT C1 GENERACI,NETVOŘIT FARMÁŘSKÉ OSIVO
Je patrné, že s každou generací klesá výkon. Obzvláště u TOBAKU není příliš rozumné tvořit C2 generaci a vyrábět farmářské osivo. Pěstitel se tak zbytečně „okrádá“ o 4–5 % ve výnose tedy o 1000–1500 Kč/ha!

U TOBAKU k fungicidu na praporec a k fungicidu do klasu automaticky přidej močovinu, síru a hořčík. Stojí to pár korun a hlavně se to vyplatí.