Bonus na osivo viterra® on-line
Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog VITERRA 2023
Katalog JARO 2023
Katalog KUKUŘICE, SLUNEČNICE a SÓJI 2023
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


GENIUS a ATHLON - Skutečně jiná „Ečka“

Když se vysloví „Éčka“, většině z nás automaticky naskočí po těle husí kůže. Zde se však nejedná o konzervanty či jiné přídavky do potravin, ale o špičkové odrůdy pšenice ozimé, ATHLON a GENIUS které obdržely registraci v ČR s kvalitou „E“. V České republice není registrováno mnoho odrůd v kvalitě E a tak když se objeví nějaká nová odrůda s tímto označením, je na ni přirozeně upřeno mnoho pozornosti.

Odrůdu GENIUS přivedl na svět šlechtitel Dr. Ralf Schachschneider z firmy Nordsaat Saatzucht. Cílem šlechtění bylo dosáhnout vysokých a stabilně vyrovnaných výnosů zdravého zrna ve spojení se špičkovou pekařskou kvalitou. A to se také velmi zdárně podařilo. V Německu byla odrůda GENIUS zaregistrována v roce 2010 s označením E9. Oproti českému hodnocení pekařské kvality E, A, B, C je v Německu k danému písmenu ještě přiřazena číselná hodnota od 1 do 9 (9 – nejvyšší/nejlepší hodnota). GENIUS tedy obdržel nejvyšší možné ohodnocení pekařské kvality. Obrovský zájem pěstitelů a výborné výsledky z německé praxe znamenaly okamžitý a enormní zájem také u českých pěstitelů již v následujícím roce. Zde tedy česká praxe předběhla registrační řízení, které bylo zdárně ukončeno až na jaře 2014. GENIUS každého pěstitele příjemně překvapí vysokým výnosem zdravého zrna, dobrým zdravotním stavem i dobrou odolností proti poléhání. Předností je jistě i velmi dobrá zimuvzdornost a mrazuvzdornost. To ostatně GENIUS prokázal i v dramatické zimě 2011/2012 kdy na ÚKZÚZ obdržel hodnocení 7,4. V mnoha pokusech také vykázal nejvyšší toleranci k pozdním a velmi pozdním termínům setí. Stejně tak si pěstitelé na odrůdě GENIUS cení plastičnosti a tolerance po pšeničné předplodině.

Právem se tedy odrůda GENIUS v České republice stala v roce 2013-2014 druhou nejmnoženější odrůdou.

Odrůda ATHLON pochází z Francouzského šlechtění SAATEN-UNION Recherche. Kdo by namítal, že francouzské šlechtění znamená nízkou mrazuvzdornost, tak ten by se u odrůdy ATHLON velmi mýlil. ATHLON v mrazem velmi zkoušené zimě 2011/12 potvrdil, že se řadí mezi odrůdy s dobrou mrazuvzdorností a obdržel známku 6,7. ATHLON je nízkého vzrůstu, téměř nepoléhavá pšenice. V porovnání s ostatními odrůdami kategorie E dosahuje vynikajících výnosů zejména v neošetřené variantě a na suchých lokalitách. Právem lze ATHLON označit za jednu z nejzdravějších pšenic. Vždyť za tři roky zkoušek v ČR kromě odolnosti proti braničnatce listu (5,8) má u všech ostatních chorob odolnost vyšší nebo rovnu hodnotě 7,0. ATHLON vykazuje velmi širokou toleranci k raným i pozdnějším termínům setí. K odrůdě ATHLON lze také přiřadit heslo: specialista i na silně přísuškové oblasti. Tato odrůda však není vhodná na velmi těžké, zamokřené a studené pozemky. ATHLON díky vysokým výnosům, kvalitě E a výtečnému zdravé zaznamenal raketový nárůst na množitelských plochách již na podzim 2013.

Odrůdy GENIUS a ATHLON se tak právem stávají nejžádanějšími odrůdami v „Ečkovém“ sortimentu pšenice ozimé.

Ing. Luděk Novotný
SAATEN - UNION CZ s.r.o.