Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog HySEED 2021
Katalog PODZIM 2021
Katalog VITERRA 2021
Katalog JARO 2021
Katalog KUKUŘIC 2021
Katalog SÓJI 2021
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


GENIUS a ATHLON - Skutečně jiná „Ečka“

Když se vysloví „Éčka“, většině z nás automaticky naskočí po těle husí kůže. Zde se však nejedná o konzervanty či jiné přídavky do potravin, ale o špičkové odrůdy pšenice ozimé, ATHLON a GENIUS které obdržely registraci v ČR s kvalitou „E“. V České republice není registrováno mnoho odrůd v kvalitě E a tak když se objeví nějaká nová odrůda s tímto označením, je na ni přirozeně upřeno mnoho pozornosti.

Odrůdu GENIUS přivedl na svět šlechtitel Dr. Ralf Schachschneider z firmy Nordsaat Saatzucht. Cílem šlechtění bylo dosáhnout vysokých a stabilně vyrovnaných výnosů zdravého zrna ve spojení se špičkovou pekařskou kvalitou. A to se také velmi zdárně podařilo. V Německu byla odrůda GENIUS zaregistrována v roce 2010 s označením E9. Oproti českému hodnocení pekařské kvality E, A, B, C je v Německu k danému písmenu ještě přiřazena číselná hodnota od 1 do 9 (9 – nejvyšší/nejlepší hodnota). GENIUS tedy obdržel nejvyšší možné ohodnocení pekařské kvality. Obrovský zájem pěstitelů a výborné výsledky z německé praxe znamenaly okamžitý a enormní zájem také u českých pěstitelů již v následujícím roce. Zde tedy česká praxe předběhla registrační řízení, které bylo zdárně ukončeno až na jaře 2014. GENIUS každého pěstitele příjemně překvapí vysokým výnosem zdravého zrna, dobrým zdravotním stavem i dobrou odolností proti poléhání. Předností je jistě i velmi dobrá zimuvzdornost a mrazuvzdornost. To ostatně GENIUS prokázal i v dramatické zimě 2011/2012 kdy na ÚKZÚZ obdržel hodnocení 7,4. V mnoha pokusech také vykázal nejvyšší toleranci k pozdním a velmi pozdním termínům setí. Stejně tak si pěstitelé na odrůdě GENIUS cení plastičnosti a tolerance po pšeničné předplodině.

Právem se tedy odrůda GENIUS v České republice stala v roce 2013-2014 druhou nejmnoženější odrůdou.

Odrůda ATHLON pochází z Francouzského šlechtění SAATEN-UNION Recherche. Kdo by namítal, že francouzské šlechtění znamená nízkou mrazuvzdornost, tak ten by se u odrůdy ATHLON velmi mýlil. ATHLON v mrazem velmi zkoušené zimě 2011/12 potvrdil, že se řadí mezi odrůdy s dobrou mrazuvzdorností a obdržel známku 6,7. ATHLON je nízkého vzrůstu, téměř nepoléhavá pšenice. V porovnání s ostatními odrůdami kategorie E dosahuje vynikajících výnosů zejména v neošetřené variantě a na suchých lokalitách. Právem lze ATHLON označit za jednu z nejzdravějších pšenic. Vždyť za tři roky zkoušek v ČR kromě odolnosti proti braničnatce listu (5,8) má u všech ostatních chorob odolnost vyšší nebo rovnu hodnotě 7,0. ATHLON vykazuje velmi širokou toleranci k raným i pozdnějším termínům setí. K odrůdě ATHLON lze také přiřadit heslo: specialista i na silně přísuškové oblasti. Tato odrůda však není vhodná na velmi těžké, zamokřené a studené pozemky. ATHLON díky vysokým výnosům, kvalitě E a výtečnému zdravé zaznamenal raketový nárůst na množitelských plochách již na podzim 2013.

Odrůdy GENIUS a ATHLON se tak právem stávají nejžádanějšími odrůdami v „Ečkovém“ sortimentu pšenice ozimé.

Ing. Luděk Novotný
SAATEN - UNION CZ s.r.o.