Bonus na osivo viterra® on-line
Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog VITERRA 2023
Katalog JARO 2023
Katalog KUKUŘICE, SLUNEČNICE a SÓJI 2023
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


ELIXER - Nová pšenice s nejvyšším možným hodnocením výnosu.

Kolikrát už pěstitelé slyšeli, že ta či ona odrůda je nejvýnosnější? Kolikrát slyšeli, že ta či ona odrůda je tím nejlepším, co na trhu je? Ale jak jinak označit odrůdu, která má v Německu nejvyšší možné dosažitelné hodnoty ve výnose v obou variantách, tedy v ošetřené i neošetřené, dvakrát 9.

Podíváte-li se do aktuálních výsledků registrovaných odrůd v Německu, zjistíte, že odrůd s výnosem dvakrát 9 je jako šafránu. Napočítáme je na prstech jedné ruky. Mezi tyto špičkové odrůdy patří i TOBAK, OHIO a ELIXER. To, že všechny tři odrůdy patří do ranku šlechtitelské firmy SAATEN-UNION, jistě není náhoda.

TOBAK je českým pěstitelům velmi dobře znám. Trhá výnosové rekordy již třetím rokem napříč celou Evropou. Čím však osloví výnosy chtivé pěstitele novinka ELIXER?

Samozřejmě že v prvé řadě je to jeho excelentní výnos zdravého zrna. Ten je tvořen kombinací středně hustého porostu s 600-650 klasy na m2, vyšším počtem zrn v klase (42) a střední HTZ 42 – 45 g. Produktivita klasu se pohybuje kolem 1,7-1,8 g. ELIXER má tedy zacíleno na „desetitunaře“ a pěstitele aspirující ještě výš. ELIXER dosahuje vynikajících výnosů i při nízké intenzitě, avšak je to stejné, jako byste s Ferrari jezdili pouze na čtvrt plynu. ELIXER není odrůdou pro „záhumenkáře“ a pěstitele s podprůměrnou technologií pěstování.

ELIXER totiž fantasticky reaguje na druhé produkční hnojení v prvním až druhém kolénku. Obdobně jako MULAN či TOBAK můžeme ELIXER označit za žravou odrůdu. Veškerý dusík umí bezvadně využít pro dosažení těch nejvyšších výnosů. Registraci má jako C pšenice. Tedy odrůda pro krmné účely.

ELIXER však není jen „obyčejnou“ krmnou odrůdou. ELIXER má mnohostranné využití. Pro krmné účely jej předurčuje zejména jeho vysoký obsah škrobu a tuku, nízká viskozita a také vyšší obsah a lepší poměr některých důležitých aminokyselin. Specifická skladba N látek a zejména odlišná skladba škrobového zrna tuto mimořádnou odrůdu předurčuje také pro výrobu oplatků a keksů. ELIXER tak nachází uplatnění také jako oplatková odrůda. V Německu je odrůda ELIXER také využívána pro výrobu pšeničného piva.

Po pěstitelské stránce je ELIXER zdravou a na půdně-klimatické podmínky nenáročnou odrůdou. Díky zdravému klasu se také velmi dobře hodí do fuzariozních oblastí. Je velmi tolerantní k těžkým a mokrým půdám.

Pro enormní zájem české zemědělské veřejnosti jsme ELIXER uvedli na český trh, i když „jen“ prostřednictvím EU katalogu. Přesto lze očekávat u odrůdy ELIXER v průběhu dvou až tří let obrovský boom. Kvalitní certifikované osivo špičkové odrůdy ELIXER by mělo být dostupně pro českého pěstitele již na podzim 2015 u významných osivářských firem.

Ing. Luděk Novotný
Product manager
SAATEN - UNION CZ s.r.o.