Bonus na osivo viterra® on-line
Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog PODZIM 2023
Katalog HySEED 2023
Katalog VITERRA 2023
Leták RAJONIZACE ODRŮD
Zobrazit vše

Ječmen

 odrůdy Ječmen
Sladovnické ječmeny SAATEN-UNION - Takhle chutná kvalita

Sladovnické odrůdy jarního ječmene MANTA a AMIDALA jsou důležitými hráči na trhu se sladovnickými ječmeny, vykupují je většiny sladoven pro výrobu piva.

Zatímco MANTA je již roky zavedená a prověřená odrůda, sladovny ji vykupují pro výrobu tardičního Českého piva. AMIDALA je novinkou roku 2023 a osvědčila se pro výrobu tzv. Euro piva. S oběma odrůdami již mají naši zemědělci své pozitivní zkušenosti.

.

SKLIZŇOVÝ VÝSLEDEK AMIDALY NÁM UKÁZAL NAŠI SPRÁVNOU VOLBU

DV AGRO Malinová, okr. Rakovník

Výměra: 620 ha

Nadmořská výška: 480–500 m n. m.

Průměrné srážky: 450 mm

Půdy: středně těžké – těžké

Struktura RV: řepka 21 %, pšenice ozimá 28 %, ječmen ozimý 13 %, ječmen jarní 5 %, kukuřice siláž. 12 %, pícniny 15 %, hrách 6 %

„V letošním roce jsme se rozhodli založit množitelskou plochu sladovnického ječmene, volba padla na odrůdu AMIDALA. Hledali jsme materiál, u kterého nebude problém s prodejem do sladoven, současně bude pasovat do našich sušších podmínek s dobrým zdravotním stavem a v neposlední řadě výnosnou odrůdu. Přestože sucho během vegetace ovlivnilo hustotu porostu, sklizňový výsledek 6,2 t/ha nám ukázal naši správnou volbu“, konstatoval předseda družstva DV AGRO Malinová pan Jiří Růžička starší.

Výnos AMIDALA: 2022 – 6,2 t/ha

.

MANTA – VÝNOSY DĚLAJÍ PŘÁTELE

CETA s.r.o. Kobeřice, okr. Opava

Výměra: 1 500 ha orné půdy

Nadmořská výška: 270 m n. m.

Průměrné srážky: 600 mm

Půdy: středně těžké

Struktura RV (ha): pšenice oz. 420, řepka 330, ječmen j. 320, cukrovka 250, kukuřice 100, zbytek vojtěška + krmné plodiny

„S funkcí hlavního agronoma jsem po svém zkušeném předchůdci převzal i portfolio semenářských firem s jejich odrůdami. K nejvýznamnějším z nich zcela určitě patří firma SAATEN-UNION, která je na našich polích každoročně zastoupena od silážních kukuřic, přes velmi výnosné ozimé pšenice až po sladovnický jarní ječmen MANTA. Posledně jmenovaná odrůda nám dala nadprůměrný výnos v loňském roce 2021 (7,5 t/ha ze 70 ha) a v letošním roce svoji vynikající výkonnost opět potvrdila (7,6 t/ha ze 70 ha). I přes velmi suché jaro dostatečně odnožila a zahustila porost, který se udržel nepolehlý a ve výborném zdravotním stavu až do sklizně. Ta proběhla, díky ranosti odrůdy, ještě před deštivým obdobím. Sladovna Pivovaru Radegast je s kvalitou MANTY velmi spokojena, letos byl i propad pod sítem menší než loni. Po těchto zkušenostech a všeobecné spokojenosti s MANTOU počítám na stejné ploše i pro zásev na jaře 2023.‘‘ Řekl Ing. Jan Panoc, hlavní agronom CETA s.r.o. Kobeřice.

Výnos MANTA: 2021 – 7,5 t/ha, plocha 70 ha

2022 – 7,6 t/ha, plocha 70 ha