Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog HySEED 2021
Katalog PODZIM 2021
Katalog VITERRA 2021
Osivářský trend 2021
Katalog JARO 2021
Katalog KUKUŘIC 2021
Katalog SÓJI 2021
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


Nové trio revolučních pšenic

Rok 2019 bude pro osivářskou branži, a zejména pro pěstitele potravinářské pšenice ozimé přelomovým rokem. Na český trh s osivy vstupuje trio nových pšenic, které zcela zásadně obohatí doposud omezenou nabídku odrůd s podobnými vlastnostmi. Jsou to EXPO, CHIRON a PIRUETA. Tři novinky, které jako jedny z mála jasně reagují na klimatické, legislativní a ekonomické změny, kterým pěstitelé musí čelit.

EXPO, CHIRON i PIRUETA jsou velmi dobře vybaveny odolnostmi proti všem významným chorobám pšenice ozimé, velmi dobře se umí vypořádat se stresovými podmínkami, zejména se suchem, a to vše při vysokém výnosu zrna v patřičné potravinářské kvalitě.

Pšenice, která by se dala v jedné větě definovat, jako ve všech směrech vylepšený, výnosnější, zdravější, ranější a mrazuvzdornější AKTEUR. Odrůda pochází ze stejné šlechtitelské kuchyně jako zmíněný AKTEUR nebo v plasticitě dosud nepřekonaný PATRAS. EXPO je pšenice dosahující potravinářské kvality E. Tato polopozdní odrůda se jako jediná v této kvalitativní kategorii může pyšnit tolerancí k pozdním termínům setí, ale zároveň díky výbornému zdraví klasu a kořene i možností setí po obilovinách a kukuřici. EXPO lze pěstovat na vyšší intenzitě, ale i v technologiích low-input. Tedy i s minimem hnojení a s jedním fungicidem dosahuje mimořádných výsledků. EXPO je také velmi plastickou odrůdou, která dobře vychází na lehkých, ale i suchých lokalitách. S těmito unikátními vlastnostmi má EXPO šanci se stát do roku 2020 jednou z nejpěstovanějších E odrůd v Německu, na Slovensku, v Maďarsku a zejména také v České republice.

Říká se „jede jako Širón“. Tato nová Ačková odrůda na vašich polích skutečně pofrčí. CHIRON je středně raná pšenice s výborným zdravotním stavem listu a klasu, s dobrou mrazuvzdorností a středně dobrou odolností proti poléhání. Jeho mimořádnou předností je však vysoká stres-tolerance, zejména k suchu. CHIRON velmi rychle nalévá zrno. Tuto odrůdu ocení i farmáři, kteří jsou omezeni v možnostech fungicidní ochrany a v hnojení dusíkem. I při omezených vstupech CHIRON dosahuje vyššího obsahu dusíkatých látek v zrnu. Mimořádná tolerance k Fuzariím v klase znamená u odrůdy CHIRON možnost pěstování i bez azolů. To Vám mnoho odrůd nenabízí. CHIRON je tedy po agronomické stránce velmi jednoduchou a nenáročnou odrůdou, což je ideální stav při současném trendu omezování hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.

EXPO se jako jediná E pšenice může pochlubit tolerancí k pozdnímu setí i setí po obilovinách a kukuřici.
EXPO se jako jediná E pšenice může pochlubit tolerancí k pozdnímu setí i setí po obilovinách a kukuřici.
PIRUETA – A

A konečně je to tu: první opravdu raná odrůda pšenice ozimé v nabídce firmy SAATEN-UNION CZ. Tato nová odrůda s očekávanou registrací na jaře 2019 si velmi rychle najde své věrné a dlouholeté pěstitele. PIRUETA k tomu má veškeré předpoklady. Především je to nyní nejvýnosnější Ačková pšenice v raném sortimentu odrůd, vedle toho disponuje špičkovým zdravotním stavem, ale také má velmi dobrou odolnost proti poléhání, dobrou mrazuvzdornost a o potravinářské kvalitě netřeba pochybovat. I v horších půdně-klimatických podmínkách dosahuje PIRUETA kvality E/A. Díky ranosti, obdobně jako CHIRON, velmi rychle nalévá zrno a vyhne se tak přísuškům v závěru vegetace. Vinař by o odrůdě PIRUETA jistě prohlásil, „je to kulatá odrůda“.

Připravte se na budoucnost bez AZOLŮ: AZOL FREE ODRŮDY.

CHIRON mimořádně dobře toleruje stres, zejména suchu vzdoruje velmi dobře.
CHIRON mimořádně dobře toleruje stres, zejména suchu vzdoruje velmi dobře.

S nastupujícím omezením používání některých přípravků na ochranu rostlin vyvstává otázka, jak bude farmář v blízkém budoucnu řešit ochranu pěstovaných rostlin. Zejména používání azolových fungicidů v pšenici ozimé je dnes standardním opatřením, které je však novou legislativou ohroženo. SAATEN-UNION Vám proto již nyní nabízí exkluzivně odrůdy pšenice ozimé, které jsou vyzbrojeny horizontální odolností ke všem významným chorobám a zejména k Fuzáriím klasu. Tyto vybrané odrůdy jsou pěstovatelné bez azolových fungicidů.

Ing. Luděk Novotný
SAATEN-UNION CZ s.r.o.