Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Kvalita :


Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog PODZIM 2020
Katalog HYSEED 2020
Katalog ŽITA 2020
Katalog Viterra 2020
Bonus HySEED 2020
Bonus Viterra 2020
Rajonizace odrůd 2020
Zobrazit vše

Pšenice

 odrůdy Pšenice
0
+
++


Rekordní výnosy s novou pšenicí

Víte, co mají společného např. odrůdy MULAN, ELIXER, RIVERO či TOBAK? Ano tušíte správně, je to špičkový výnos zrna. Domnívám se, že mezi námi agronomy nenaleznu jediného, který by alespoň jedenkrát v roce při sklizni pšenice, nezatoužil po dosažení rekordního výnosu. Proto téměř každý z nás v červnu a červenci hledá tu svojí nej odrůdu, která by měla mít tuto schopnost.

A tak se šlechtitelé snaží uspokojit požadavky farmářů, kříží, selektují a zase selektují a hledají potenciální odrůdu, tu opravdu nej.

Čeští osiváři a farmáři si již zvykli, že s určitou dvou až tříletou pravidelností firma SAATEN-UNION přichází s nějakou supernovinkou, která osloví většinu zemědělské veřejnosti. Mohu Vás potěšit, ani letos tomu nebude jinak. Firma v letošním roce přichází na český trh s novou skupinou odrůd, pod značkou AZOL FREE (odrůdy, které nepotřebují ošetření azolem). Mezi tyto nové odrůdy patří i jedna mimořádně výnosná v ČR nově registrovaná pekařská pšenice, ATUAN.

ATUAN osloví zejména pěstitele, který tíhne k vysokým až rekordním výnosům zrna. Jde tedy o odrůdu, která se umí velmi odvděčit za agronomické umění farmáře. ATUAN je klasová pšenice s vysokým počtem zrn v klase. Jako taková se seje s řidším výsevkem s 250 - 300 zrny na m2. Výborně reaguje na podzimní ošetření CCC s močovinou a manganem. Tím má pěstitel připravený základ porostu, pro následující jarní vegetaci. ATUAN obdobně jako TOBAK či RIVERO excelentně reaguje na rozložení druhé produkční dávky dusíku a to tím, že zajistí v klasu velmi vysoký počet zrn. Při nastavení porostu na špičkový výnos zrna je logické, že je třeba neopomenout kvalitativní hnojení N a případně podpora obsahu N látek v zrnu kvalitativním hnojením do klasu, např. močovina s MgSO4.

Odrůda je nižšího vzrůstu s velmi dobrou odolností proti poléhání. Ideálně hustý porost s 500-600 potenciálními klasy pak snese i vysokou intenzitu hnojení. ATUAN je též vyzbrojen dobrým zdravým listem i klasem, a tedy i při vyšší intenzitě se netřeba obávat nějakého infekčního kolapsu. Navíc je velmi tolerantní k obilní předplodině a kukuřici, což v dnes zúžených obilních sledech asi také každý ocení.

Závěr: Pro ty z Vás, kteří alespoň jedenkrát v roce zatouží po dosažení mimořádného výnosu zrna, je tu pro Vás novinka ATUAN. Pozor, letos sice v omezeném množství certifikovaného osiva, zato již z české produkce.

Osivářské firmy, které již letos budou sklízet osivo C1 novinky ATUAN:

Agro 2000
Osiva Boršov
Osev Jih, Slapy u TA
Oseva UNI
SAATEN-UNION CZ