Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog HySEED 2021
Katalog PODZIM 2021
Katalog VITERRA 2021
Osivářský trend 2021
Katalog JARO 2021
Katalog KUKUŘIC 2021
Katalog SÓJI 2021
Zobrazit vše

NEJLEPŠÍ KRMNÁ PŠENICE – OPĚT NA BEDNĚ

Není to náhoda. BONANZA opět zazářila. Opět potvrdila své mimořádné vlastnosti. Tentokrát je to první místo. První místo v krmných testech na kuřatech za rok 2020. A to dosti výrazně!

O skutečnosti, že BONANZA bude po jedinečné krmné pšenici DROMOS plnohodnotnou náhradou, u nás nikdo nepochyboval. Nejen, že je pěstitelsky velmi nenáročnou odrůdou, ale absolutně každému, kdo pěstuje a zejména krmí ty skutečné „krmné pšenice“, musí být jasné, že s odrůdou BONANZA dosáhne těch nejlepších výsledků. Je již po několikáté také evidentní, že nepoužívat do krmných směsí BONANZU znamená dobrovolně si snižovat zisk.

Pěstitelské parametry odrůdy BONANZA

Vynikající výnosy zrna v české praxi již několik let jsou důkazem mimořádných agronomických vlastností odrůdy BONANZA. Odrůda je středního vzrůstu s dobrou odolností proti poléhání. Není tedy potřeba investovat velké peníze do regulátorů růstu. Z hlediska zdravotního stavu patří BONANZA k odrůdám se širokou horizontální odolností ke všem významným chorobám pšenice ozimé. BONANZA je též zařazena mezi odrůdy s označením AZOL FREE. Jedná se o odrůdy, které lze pěstovat bez azolových fungicidů, a to včetně vynechání ošetření do klasu. Tedy i zde farmář šetří peníze. Výsledným produktem je zdravé zrno se střední HTZ 45g. BONANZA velmi solidně odolává přísuškům, a až se k nám opět vrátí zima s případnými holomrazy, a ona se určitě vrátí, pěstitelé odrůdy BONANZA se budou nejméně trápit. Bonusem BONANZY je možnost pozdního setí a setí i po kukuřici.

BONANZA je pravidelně zařazena v krmných testech na kuřatech, které pořádáme ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou, ZZN Pelhřimov a MTD Ústrašice.

BONANZA je pravidelně zařazena v krmných testech na kuřatech, které pořádáme ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou, ZZN Pelhřimov a MTD Ústrašice.

Krmivářské parametry odrůdy BONANZA

Které z parametrů rozhodují o krmné kvalitě? Je to snad metabolizovatelná energie? Tu má BONANZA na vysoké úrovni. Nebo je to snad stravitelnost NL? BONANZA má opět vysoké hodnoty přes 82%. Nebo snad obsah škrobu či tuku? Také u těchto parametrů má BONANZA vysoké hodnoty. Roli hraje určitě také obsah některých aminokyselin. V poslední době se též uvažuje o viskozitě. Čím nižší, tím lepší. I zde je na tom BONANZA výborně. Dokonce jedna z nejlepších. Tak které laboratorní parametry jsou ty podstatné? Laboratorně se jich testuje přes dvacet.

Zdroj: 2020 – ZZN Pelhřimov, a.s. a MTD Ústrašice, s.p.

Zdroj: 2020 – ZZN Pelhřimov, a.s. a MTD Ústrašice, s.p.

Po několika letech testování pšenice ozimé na krmnou kvalitu, kterou zajišťuje ZZN Pelhřimov ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou a MTD Ústrašice, je evidentní, že na krmné kvalitě se podílí mnoho parametrů jako komplex.

Nejlépe to však řeknou kuřata. Respektive výsledky výkrmu kuřat, kde se hodnotí spotřeba krmiva a průměrná hmotnost slepiček a kohoutků do 35. dne věku. Z těchto hodnot je vypočteno bezrozměrné číslo IEV (Index efektivnosti výkrmu). Čím je číslo vyšší, tím je na tom daná odrůda lépe. BONANZA v roce 2018 obsadila 2. místo ze 13-ti zkoušených odrůd, v roce 2019 obsadila BONANZA 3. místo z 12-ti. Nyní v roce 2020 obsadila BONANZA metu nejvyšší, tedy 1. místo z celkového počtu zkoušených 12-ti odrůd. Hospodářská zvířata si sama rozhodla, co je pro ně nejlepší. Více důkazů o kvalitě odrůdy BONANZA již netřeba.

Ing. Luděk Novotný
SAATEN-UNION CZ s.r.o.