Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog PODZIM 2020
Katalog HYSEED 2020
Katalog ŽITA 2020
Katalog Viterra 2020
Bonus HySEED 2020
Bonus Viterra 2020
Rajonizace odrůd 2020
Zobrazit vše

Aktuality

 Nejpěstovanější „EČKO“ V České republice i na Slovensku

Zájem o pšenice v kategorii E je většinou ročníkovou záležitostí. Často se odvíjí od cen komodity. Dříve někteří pěstitelé E pšenice zavrhovali kvůli průměrnému výnosu. To se však nástupem odrůdy GENIUS změnilo.

GENIUS lze považovat za revoluční odrůdu a to ze dvou hledisek. Jednak prokázal v Německu, České republice i na Slovensku, že má mimořádné kvalitativní parametry v pekařské kvalitě, ale hlavně že se v praxi špičkovými výnosy vyrovnává s běžnými pšenicemi A kategorie. Doposud takováto E pšenice na trhu nebyla. Již podle přehledu množitelských ploch 2016, které vydal ÚKZÚZ je jasné, že o GENIUS v certifikovaném osivu je mimořádný zájem. Nejmnoženější odrůdou je TOBAK a hned za ním odrůda GENIUS. Tento fantastický výsledek je odrazem velké spokojenosti pěstitelů s touto odrůdou. Vždyť na trhu v ČR je více jak 150 odrůd pšenice a GENIUS je druhý nejmnoženější. Na Slovensku je GENIUS dokonce nejpěstovanější pšenicí vůbec.

Top 10 nejmnoženější pšenice za rok 2016 (Zdroj: ÚKZÚZ 2016)
Top 10 nejmnoženější pšenice za rok 2016 (Zdroj: ÚKZÚZ 2016)

Proč je o GENIUS takový zájem? Špičková kvalita zrna a vysoké výnosy v praxi jsou zárukou ekonomického profitu. GENIUS však pěstiteli dává něco víc: Velmi dobrou mrazuvzdornost, dobré zdraví, jedinečnou toleranci k pozdním termínům setí a v neposlední řadě dobrá tolerance k přísuškům.