Sorten-icon Vyhledávač odrůd

Zobrazit odrůdy
Váš poradce
Váš dodavatel řepky
Ke stažení
Katalog PODZIM 2020
Katalog HYSEED 2020
Katalog KUKUŘICE 2020
Katalog KUKUŘICE: zrno 2020
Katalog JARO 2020
Bonus - Viterra 2020
Zobrazit vše

Nejpěstovanější „EČKO“ V České republice i na Slovensku

Zájem o pšenice v kategorii E je většinou ročníkovou záležitostí. Často se odvíjí od cen komodity. Dříve někteří pěstitelé E pšenice zavrhovali kvůli průměrnému výnosu. To se však nástupem odrůdy GENIUS změnilo.

GENIUS lze považovat za revoluční odrůdu a to ze dvou hledisek. Jednak prokázal v Německu, České republice i na Slovensku, že má mimořádné kvalitativní parametry v pekařské kvalitě, ale hlavně že se v praxi špičkovými výnosy vyrovnává s běžnými pšenicemi A kategorie. Doposud takováto E pšenice na trhu nebyla. Již podle přehledu množitelských ploch 2016, které vydal ÚKZÚZ je jasné, že o GENIUS v certifikovaném osivu je mimořádný zájem. Nejmnoženější odrůdou je TOBAK a hned za ním odrůda GENIUS. Tento fantastický výsledek je odrazem velké spokojenosti pěstitelů s touto odrůdou. Vždyť na trhu v ČR je více jak 150 odrůd pšenice a GENIUS je druhý nejmnoženější. Na Slovensku je GENIUS dokonce nejpěstovanější pšenicí vůbec.

Top 10 nejmnoženější pšenice za rok 2016 (Zdroj: ÚKZÚZ 2016)
Top 10 nejmnoženější pšenice za rok 2016 (Zdroj: ÚKZÚZ 2016)

Proč je o GENIUS takový zájem? Špičková kvalita zrna a vysoké výnosy v praxi jsou zárukou ekonomického profitu. GENIUS však pěstiteli dává něco víc: Velmi dobrou mrazuvzdornost, dobré zdraví, jedinečnou toleranci k pozdním termínům setí a v neposlední řadě dobrá tolerance k přísuškům.